EN | CZ

Kolmanskop, Namibie

tip: click on a photo to enlarge then use mouse wheel to go to next/previous photo; click in the middle of a zoomed photo or press esc to go back to thumbnails

28. leden 2013

Kolmanskop (nebo též Kolmanskuppe) je pozůstatek města z doby, kdy se v Namibii začaly těžit diamanty, nachází se v poušti Namib, 10 km od přístavního města Lüderitz. Město bývalo kdysi domovem pro více než tisíc hledačů a jejich rodin, ale dnes jej navštěvují pouze turisté.

Příběh začíná v roce 1908, kdy železniční dělník jménem Zacharias Lewala našel zářivý kámen a ukázal ho svému nadřízenému, Augustu Stauchovi, který v něm ihned rozpoznal diamand. Stauch získal prospektorskou licenci a migrace německých hledačů diamantů a štěstí mohla začít.

Bývalo dokonce běžné, že si hledači lehli na zem, pomalu se plazili a sbírali diamanty v hrstech. Německá vláda rychle zakročila a vyhlásila rozsáhlé území kolem Kolmanskopu za zakázánou zónu, "Sperrgebiet".

Hledači diamantů se svými rodinami se začali postupně usídlovat a budovat město. Domy a budovy vznikaly v německém stylu a Kolmanskop začal díky těmto prvním hledačům a jejich bohatství velmi rychle prosperovat. Město mělo nemocnici, taneční sál, elektrárnu, školu, bazén, kasino a dokonce kuželnu a továrnu na led. Jako první v jižní Africe mělo také vlastní rentgen.

Zásoby diamatů však kolem koncem 1. světové války začaly docházet a do roku 1956 by Kolmanskop úplně vylidněný. Pozůstalé domy se nyní pomalu plní navátým pískem a vítají již pouze turisty, kteří si přišli toto město duchů prohlédnout..
K návštěvě je nutné si předem zakoupit povolení v Lüderitz Safaris & Tours (Bismarck Street, tel. +264 (0)63 20 27 19) nebo v Ghost Town Tours.

Vstup stojí N$55 za osobu, fotografické povolení je za N$180 (únor 2013). Fotit můžete u obou povolení, ale fotografické povolení vám dovolí zůstat v Kolmanskopu od svítání do soumraku (jinak je vstup povolen od 9 do 13 hodin).

Na místo jsme dorazili za svítání, v 6:30 ráno, a zůstali jsme 4 hodiny.

Větsina fotografií jsou HDR.


Pohled na okolí města.. nekonečná poušť a pustina..
Kolmanskop se nachází v Namibii, pár kolometrů od přístavního města Lüderitz